• Çar. Tem 6th, 2022

Merhabalar. Bu yazıda sizlere The Big Bang Theory dizisinden bahsetmek istiyorum. Yazı içeriği diziyi duymuş ama izlememiş kişiler için spoiler içermektedir 🙂

İlk bölümü 24 Eylül 2007 tarihinde, son bölümü de 16 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanmış bir komedi dizisidir TBBT. 12 sezon sürmüş olan dizinin bölümleri ortalama 20 dakika sürmüştür.

Dizideki karakterlerden biraz bahsedeyim.

TBBT dizisinde başlangıçta ana karakter sayısı 5 idi. Bunlar aynı evi paylaşan teorik fizikçi Sheldon Cooper, deneysel fizikçi Leonard Hofstadter, onların yakın arkadaşları uzay mühendisi Howard Wolowitz ile astrofizikçi Rajesh Koothrappali ve karşı dairelerine taşınan Penny’dir. Penny karakterinin asıl soyadı bilinmemektedir. İlerleyen kısımlarda diziye Howard’ın eşi olacak Bernadette Rostenkowski ve adeta Sheldon’ın kız versiyonu olan Amy Farrah Fowler karakterlerinin dahil olması ile ana karakter sayısı 7’ye çıkmıştır. Bu ana karakterlerin yanında her bölümde yer almayan ama çoğu bölümde yer alan çizgi roman dükkanı sahibi Stuart karakteri var.

Bu dizi ile özdeşleşen karakter kimdir denilse belki cevapların %99’u Sheldon Cooper olacaktır. Sheldon karakteri dizinin başlarında diğer karakterlerin önüne geçmiş bir karakter değildi. Diğer karakterler ile aynı seviyede bir karakter idi. Fakat arkadaşlarına göre sosyal ikişkilerindeki zayıf olması, IQ olarak çok yüksek seviyede olmasına kaşın EQ olarak iyi seviyede olmaması onu diğer karakterlerden biraz öne çıkardı zamanla ve dizi bu minvalde Sheldon’a odaklanmaya yöneldi. Dizi aslında bu minvalde de bizi Sheldon’ın olağan üstü değişimini anlattı bize. İnsanlara karşı nerede ise hiç sevgi beslemeyen Sheldon karakteri zaman için evlenmek isteyen bir karaktere dönüştü.

Dizi içerisinde devamlı inişli çıkışlı ilişkisi olan ayrılıp barışan çiftimiz olan Penny-Leonard ilişkisinde de benim kendi görüşüm Penny karakterinin Leonard’ı hak etmediğidir. Sorumsuz ve nankör bir karakter olduğunu düşündüğüm bu karakterin Leonard gibi naif ve iyi bir karakter ile evlenmesi benim en hoşuma gitmeyen anlardan birisi idi. Ekşi sözlükteki #94804962 numaralı entry’de bahsedilen konu da bu konuda söylemek istediğim bir konu aslında. Bu çift ile ilgili son bölümde adeta kimsenin hatrı kalmasın, mutlu sonla bitsin diye yok yerden hikaye çıkarılmış, gidişatla alakasız bir şekilde ortaya konu verilmişti.

Howard-Bernadette çifti ise Howard’a göre çok daha olgun olan Bernadette’in adeta Howard’ı adam etmesi ile geçti bölümlerde. Howard yaşına rağmen belki de annesinin de etkisi ile takılı kaldığı çocuksu hallerinden Bernadette sayesinde sıyrılıp 2 çocuk babası olabilecek hale gelmiştir. Bu arada bu 2 çocuk final bölümüne kadar hiçbir bölümde gösterilmemiş sadece final bölümünde insan karşısına çıkartılmışlardır. Howard’ın annesi de sadece ses olarak dizide yer almış, kamera önüne çıkan bir karakter olmamıştır.

Astrofizikçi Rajesh Koothrappali ise 12 sezon boyunca maalesef diğer karakterler gibi evlilikle neticelenecek bir kız bulamadı. Diğer tüm karakterler için mutlu son yazılırken Rajesh için yazılamamış olması da ilginç bir nokta olarak kaldı.

Dizi hakkında yorumlarımdan biraz bahsedeyim.

Dizi 1. sezondan 7. sezona kadar oldukça komik bölümler içermiş ve durağan olmayan bölümler ile devam etmiştir. Fakat 7. sezondan itibaren dizi durgunluk dönemine girmiştir ve 8. sezondan itibaren komedi açısından eski sezonlara göre daha düşük bir seviyeye gelmiştir. Ara ara çok güzel bölümler çıksa da dizi bu sezonlar boyunca bence gereksiz uzatılma hatasının kurbanı olan bir dizi olmuş.

Dizideki 4 erkek ana karakterimiz modern tabir ile nerd olan kişiler. Bu da onlar ile ilgili anlatılabilecek şeyleri aslında meslekleri ile kısıtlıyor. Bu noktada çoğu kişi aslında diziye Bernadette ve Amy karakterlerinin dahil olmasından sonra dizinin bozduğunu söyleseler de benim düşüncem farklı yönde. Bu 2 kadın karakterin diziye dahil olması karakterlerin meslekleri ile sıkışmış oldukları dünyadan çıkarıp daha fazla anlatılabilecek şey elde etmesi, karakterlerin karşılacakları durumlar karşısında değişimlerinin yansıtılması amacı taşıyordu bence.

Dizinin final bölümü çok güzel bir bitirme bölümü olmuştur. Çoğu insanın gözünden yaş getirecek kadar duygusal bir atmosfere sahip olmuştur. Sheldon çocukluk hayali olan Nobel ödülü almış, Leonard çocuk sahibi olacağının sevincini yaşamıştır. Gerek karakterlerin değişimlerinin noktalanması gerek 12 koca yıl süren bir maceranın sona ermesi bu atmosferin oluşmasında etkili olmuştur.

İzlememiş herkese izlemesini tavsiye edebileceğim çok güzel bir dizi idi.

Başka bir yazıda görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Görüşmek üzere.

Selam ve Sevgilerimle

NOT: Yazının kapak görseli https://pisces.bbystatic.com/image2/BestBuy_US/images/products/6359/6359819_so.jpg adresinden alınmıştır.

Merhaba! Ben İlkay Günel :) İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2016 mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bu mecrada öğrendiklerimi sizle paylaşmaya da çabalıyorum :) Hakkımda biraz daha detaylı bilgi için: http://www.ilkaygunel.com/about/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir