• Çar. Tem 6th, 2022

Person of Interest Dizisi Üzerine

Byİlkay Günel

Kas 30, 2021

İzleniyorsunuz. Hükümetin gizli bir sistemi var. Bir makina, sizi her gün her saat izliyor. Biliyorum, çünkü onu ben tasarladım.

Her bölümü yukarıdaki cümle başlayan bir Bilim Kurgu, Suç ve Drama türünde harika bir dizi: Person of Interest

Türkçeye Şüpheli Kişi olarak çevrilebilecek, toplamda 5 sezon ve 103 bölümden oluşan bu harika dizi kesinlikle izlenilmesini tavsiye ettiğim bir dizi.

Dizimizin ana konusu herşeyi gören, herşeyi duyan çok ileri seviye yapay zeka bir makine ile Finch ve arkadaşlarının sıradan insanları ölümden ya da başlarına gelebilecek başka kötü olaylardan kurtarmak için verdikleri mücadelelerdir. Makine için 2 tür tehdit vardır. Biri ilgili biri de ilgisiz tehdittir. İlgili tehdit büyük çapta işlenecek terör saldırıları iken ilgisiz tehdit sıradan, bireysel insanlara yönelik tehditlerdir. Makina kodlanışı gereği ilgisiz kişileri her günün sonunda silmektedir. Harold ve Reese ile başlayan hikaye ilgisiz insanların kurtarılması için yaşananları anlatır. Makine şifreli bir şekilde tehdit altında olan ilgilisiz kişinin sosyal güvenlik numarasını Finch’e verir ve Finch kişi hakkında bilgi toplayarak Reese’in tehditi ortadan kaldırmasına yardımcı olmaya çalışır. İlerleyen sezonlarda yapay zekanın Finch dışında başka kişilere de şifreli şekilde bu numaraları ilettiği olmaktadır.

İlerleyen sezonlarda ise bu ana konuya ek olarak makine’ye rakip başka bir çok üst seviye yapay zeka olan ve Finch’in MIT’den bir arkadaşı olan Arthur Claypool tarafından yazılmış fakat onun isteği dışında kullanılan Samaritan ile makine arasındaki mücadele gelişiyor.

Bir yazılımcı olarak dizi içerisinde başta yapay zekalar olmak üzere yazılımla ilgili bolca materyalin geçmesi de beni diziye bağlayan bir başka etken oldu. Yazılımla uğraşan ya da yazılımla ilgili bölümlerde okuyan kişilerin izlerken daha fazla zevk alabileceğini düşünüyorum bu diziden.

Öte yandan George Orwell’ın 1984 romanını okuyan arkadaşlar da bilecektir ki o romanda da sürekli izlenme ve dinleme hali vardı. Person of Interest dizisinde de “Özgürlükler Ülkesi” olarak lanse edilen ABD’nin tüm ülkeyi kameralarla örüp tüm vatandaşlarını nasıl izlediği ve dinlediği anlatılıyor. Yani adeta bir distopya sunuluyor bize.

Bu diziyi izlemeye başladığınızda sıradan polisiye dizileri izliyormuş hissine kapılabilirsiniz. Birileri birilerini tehditlerden kurtarıyor diye düşünebilirsiniz. Fakat dizinin konusu zamanla güzel bir şekilde işlenerek oturuyor. O yüzden tavsiyem başlarsanız vazgeçmemeniz üzerine olacaktır.

Dizinin ana kadrosu şu şekilde:

Harold Finch: Lost dizisinden tanıdığımız Michael Emerson bu dizide en merkezi karakterimiz olan Harold Finch’i oynuyor. MIT’den birincilikle mezun olmuş bir dahi bir yazılımcı olan Harold Finch MIT’den arkadaşı Nathan ile terör saldırılarını önlemek için herkesi izleyen ve dinleyen yapay zeka makineyi tasarlamış olan kişidir. Kendisi 5 sezonun tamamında rol almıştır.

John Reese: Jim Caviezel tarafından canlandıralan bu karakter Harold Finch tarafından sıradan insanları kurtarmak üzere işe alınan bir eski bir Özel Kuvvetler ve CIA çalışanıdır. Kendisi 5 sezonun tamamında rol almıştır.

Joss Carter: Taraji P. Henson tarafından canlandırılan ve bir Cinayet Masası dedektifi olan bu karakter başlardan John Reese’i yakalayıp hapse atmaya çalışırken olayların gelişimi kendisini John’un yanında bulmasını sağlamıştır. Carter ilk 3 sezonda dizide yer aldı ve 4. sezonda konuk oyuncu olarak yer aldı.

Lionel Fusco: Kevin Chapman tarafından canlandırılan ve Carter gibi bir dedektif olan Fusco başlarda Reese’in polis içerisindeki bilgi kaynağı konumunda iken Reese’in bazı yaptıkları ile Carter’ın yanında Cinayet Masası dedektifi olmuştur. Eski, kirli bir polis olan Fusco Finch, Reese ve Carter ile ilişkisi ilerledikçe eski yaptıklarından pişman olmaya ve iyi bir insan olma yolunda çalışmaya başlamıştır.

Root – Samantha Groves: 1. sezonda konuk oyuncu, 2. sezonda bazı bölümlerde, 3., 4. ve 5. sezonlarda ana oyunculardan olan Root karakterini Amy Acker oynamıştır. Bu karakterin özelliği makinenin Analog Interface’i yani makine ile konuşabilen tek insan olabilmesidir.

Sameen Shaw: Sarah Shahi tarafından canlandırılan bu karakter 2. sezonun bazı bölümlerinde görünürken, 3., 4. ve 5. sezonda ana oyunculardan biris olmuştur.

Bu 6 karakterin dışında diziye yön vermiş ve birden fazla sezonda yer almış keskin karakterler de mevcut. Onlardan bazıları da şöyle:

Carl Elias: Dizinin 5 sezonunda da görünen bir karakter olan Elias New York’taki bir suç çetesinin başıdır. Ruslarla mücadelelere girer ve 5 mafya babasını yok ederek New York’taki en güçlü suç örgütü olmayı amaçlar. Olayların gelişimi ile Finch ve Elias arasında bir dostluk oluşur ve ikili birbirine yardım eder konuma gelir.

John Greer: Eski bir MI6 ajanı olan Greer önceki makineyi ele geçirmeye çalışan sonraları ise Samaritan’ın ortaya çıkışında etkili olan karakterdir.

Nathan Ingram: Harold Finch’in MIT’den arkadaşı olan ve makineyi birlikte geliştirdikleri kişi. Vicdanı kabul etmediği için makinenin varlığını tüm dünyaya açıklamak isterken suikasta uğrar.

Zoe Morgan: Numarasının makina tarafından gönderilmesi ile Harold ve Finch’in tehlikeden kurtardığı ve ilerleyen zamanlarda ekiple beraber işler yapan bir kişi.

Başta da söylediğim gibi izlendiğinde asla pişman olunmayacak bu diziyi mutlaka izleyin.

Görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Selam ve Sevgilerimle

Merhaba! Ben İlkay Günel :) İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2016 mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bu mecrada öğrendiklerimi sizle paylaşmaya da çabalıyorum :) Hakkımda biraz daha detaylı bilgi için: http://www.ilkaygunel.com/about/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir