• Cum. May 20th, 2022

Merhabalar.

Bu yazıda size geçenlerde yeni bitrdiğim ve benim çok sevdiğim dizilerin arasına giren Parks And Recreation dizisinden bahsedeceğim.

İlk olarak diziyi nereden izlediğimden bahsedeyim. Diziyi Amazon Prime üzerinden izledim. 7,90 TL’lik bir üyelik ücreti var. Ben önce The Office izlemek için almıştım, devamında Parks&Rec’i de buradan izledim.

Parks And Recreation hayali bir yer olan Pawnee’deki Park ve Bahçeler Departmanın’da çalışanlar etrafında dönen bir mockumentry dizisidir. Bilmeyenler için mockumentry sahte belgesel demektir. Yani bu tarz dizide karakterler kameraler tarafından çekildiklerinin farkındadırlar ve kameraya bakarak konuşabilirler. Ayrıca karakterlerle birebir röportajlar da gerçekleştirilir.

İlk bölümü 2009 yılının Nisan ayında son bölümü ise 2015 yılının Şubat ayında yayınlanmıştır. İlk ve son sezonlar yarım sezon şeklindedir ve bunlarla beraber toplamda 7 sezon sürmüş bir dizidir. Bu dizinin yapımcıları The Office US dizisinin de yapımcılığını yapmış olan kişilerdir. Şimdi diziye ait karakterlerden diziye yön vermiş olanlarından bahsedelim.

 • Leslie Knope: Park ve Bahçeler Departmanı müdür yardımcısıdır kendisi. Amy Poehler tarafından canlandırılmıştır. Dizinin ana karakteridir. Çok hırslı, çalışkan, tertipli bir karakterdir. Sevdiği insanlar için de herşeyi yapabilecek kadar gözü karadır. Nihai hedefi ABD başkanı olmaktır 🙂
 • Ron Swanson: Park ve Bahçeler Departmanı müdürüdür. Nick Offerman tarafından canlandırılmıştır. Dizide benim favori karakterimdir. Gizlilik ve mahremiyet konusunda çok ileri seviyede takıntılıdır. Sebze ve meyveden nefret eder, et yemeyi çok sever. Özellikle de steak 😀
 • Tom Haverford: Dizinin en trol karakteridir kendisi. Park ve Bahçeler departmanında çalışmasına karşın yaptığı işi sevdiği söylenemez, sürekli kaytarma peşindedir. Çok güçsüz ve narin bir vücudu vardır.
 • Ann Perkins: Leslie’nin zamanla en yakın arkadaşı olmuş olan hemşire karakterimiz. Rashida Jones tarafından canlandırılmıştır. Dizideki misyonu Leslie’nin gidişatında yönlendirici olmaktır.
 • Ben Wyatt: Diziye 2. sezonda dahil olmuş bir karakterdir. Adam Scott tarafından canlandırılmıştır. Belediyeyi denetlemeye gelmiştir ve gelişen olaylar onu Pawnee’de kalmaya itmiştir.
 • Chris Traeger: Diziye 2. sezonda dahil olmuş bir karakterdir. Rob Lowe tarafından canlandırlmıştır. Ben Wyatt gibi o da belediyeyi denetlemek için gelmiş ve Pawnee’de kalmıştır.

Şimdi benim dizi hakkında değerlendirmelerime geçelim.

 • Bahsettiğim gibi dizinin yapımcıları The Office ile aynı kişiler. Bu yüzden dizinin ilk sezonunda karakterlerin bazıları The Office’den karakterlere benzetilebilir fakat 2. sezondan itibaren kendi havasına bürünüyor. Bu nedenle izlenmeye başlanırsa kesinlikle ilk sezondan bırakılmamalı.
 • Bu dizi underrated kelimesinin vücut bulmuş hali resmen. Yere göğe sığdırılamayan birçok komedi dizisinden çok daha iyi. İzlemeye başladığınızda bunu fark edeceksiniz. Ben izlediğim komedi dizilerini düşünüyorum, Parks&Rec’in yeri çok yukarılarda benim için. Çok büyük ihtimalle yayınlandığı dönem başka dizilerin gölgesinde kaldı ve pek bilinen bir dizi olamadı. Neyse ki şimdi bilenler ve izleyenler artıyor.
 • Birçok dizide olduğu gibi bu dizide de ilk sezon karakterlerin tanıtılması ve oturtulması çerçevesinde biraz yavaş ve sıkıcı geçiyor. Fakat 2. sezondan itibaren dizi ciddi yükselişe geçiyor. Örneğin Ron Swanson ilk sezonda ofiste takım elbise ile otururken 2. sezondan itibaren özel olaylar dışında onu takım elbise ile görmüyoruz. Ya da Leslie Knope da değişiyor ve kendine has karakterine bürünüyor.
 • Kahkaha efekti yok bu dizide. Açıkçası The Office ve Brooklyn 99’ı izledikten sonra kahkaha efektlerine karşı bir antipati oluştu bende. Mesela sahne size komik gelmiyor ama arka planda birileri kahkaha atıyor, garip oluyor. Sanki bak burası komik, gülsene der gibi. Hangi sahnenin komik olduğuna bizim karar verip gülmemiz bir diziyi sevmemde etken oluyor.
 • Dizinin son sezonu maalesef zorlama bir sezon. Zaten 13 bölümden oluşan son sezon normalde 3 ayı geçkin bir sürede yayınlanabilecekken 13 Ocak – 24 Şubat arasında 1.5 ayda yayınlanıp bitirilmiş. Son sezonun misyonu açıkta konu kalmaması ve diziye anlamlı bir final bölümü verilmesi.
 • Bu dizinin diğer birçok diziye göre ciddi bir farkı var, o da güçlü kadın karakter vurgusu. Leslie Knope oldukça güçlü ve öne çıkan bir kadın karakter ve olguyu bildiğiniz üzere çok dizide göremiyoruz.
 • Bu dizi dış mekanlarda, gerçek alanlarda da geçebiliyor. Yani bir stüdyo dizisi değil. Açıkçası ben stüdyo dizilerini çok sevmiyorum. Mesela Big Bang Theory bence komik bir dizi ama stüdyo dizisi olması benim açımdan eksik bir yön. Keza şu sıralar izlediğim Friends de aynı şekilde. Dizi sürekli 3-4 mekanda dönüp duruyor ve sıkılıyorum böyle olunca. Sanırım ben açık hava görmek istiyorum dizilerde 🙂
 • Nisan 2020’de geliri bağışlanmak üzere Coronavirus döneminde bir reunion bölümü çekildi. Karakterlerin hepsinin uzaktan görüntülü görüşme vasıtası ile katıldığı bir bölüm olmuş reunion bölümü. O bölümü de biraz göz attığımda dizi bittikten 4 sene sonra çekilmiş olmasına rağmen oyuncular yine de karakterlerin haklarını vermişler.
 • Dizinin en komik karakterlerinden birisi olan Andy Dwyer’ın hayali karakteri bir FBI ajanı olarak ortaya çıkyor zaman zaman. İsmi de Burt Macklin. Bu hayali karakter ortaya çıkınca bence çok komik şeyler yaşanıyordu. Hatta dizi bitince FBI’ın resmi twitter hesabı bile tweet bile atmış Burt Macklin için: https://twitter.com/FBI/status/570642204399681536

Evet dostlar. Parks & Rec üzerine edeceğim kelamlar bu kadar. Başka bir güzel dizinin üzerine yazacağım yazıda görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

Merhaba! Ben İlkay Günel :) İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2016 mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bu mecrada öğrendiklerimi sizle paylaşmaya da çabalıyorum :) Hakkımda biraz daha detaylı bilgi için: http://www.ilkaygunel.com/about/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir