• Çar. Tem 6th, 2022

İzlediğim Yabancı Diziler Üzerine

Byİlkay Günel

Şub 9, 2021
 1. The Office İzlediğim yabancı diziler içerisinde kesinlikle en iyisi bu dizi idi. Bir ofis içerisinde çalışan karakterlerin aralarındaki iletişimden yola çıkılarak yazılmış bu komedi dizisi bence tüm komedi dizileri arasında en üst sıralara oynayan bir dizidir. Bu yazıda bahsi geçen ve 9 sezon sürmüş olan US versiyonundan önce çekilmiş bir de British versiyonu bulunmaktadır bu dizinin. US versiyonu British versiyon baz alınarak başlatılmıştır ve hatta pilot bölümde çoğu sahneler aynıdır bile.
 2. The Big Bang Theory Yine bir komedi dizisi olan TBBT Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan 4 arkadaş baz alınarak oluşturulmuş bir dizi. Bu dizi her ne kadar bir komedi dizisi olsa da bu diziyi izlerken gülebilmek için gerçekten bir genel kültür birikimine ihtiyacınız oluyor. En basitinden karakterler Indiana Jones filmlerini seviyorlar ve bu filmlerden birisi ile yapılan bir espriyi anlamanız için filmi izlemiş olmanız gerekiyor. Ya da matematik, fizik vb. bilimleri ile ilgili yapılan esprileri anlamak için de bu bilimler ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
 3. The IT Crowd 2006-2013 yılları arasında yayınlanmış olan bu dizi IT departmanı çalışanlarının başından geçenlerin anlatıldığı bir komedi dizisidir kendisi. Şuraya dizinin ilk bölümünden bir sahnenin videosunu da bırakayım, kısa bir göz atmış olursunuz diye 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=rksCTVFtjM4
 4. Person Of Interest 2011-2016 yılları arasında yayınlanmış bu diziye ait bir yazım mevcut. Şu linkten o yazıyı okuyabilirsiniz: http://ilkaygunel.com/blog/2018/person-of-interest/
 5. Parks And Recreation 2009-2015 yılları arasında yayınlanmış NBC yapımı bir komedi dizisidir. Başrol Amy Poehler dizide Leslie Knope ismindeki Park ve Bahçeler müdürlüğünde çalışan orta seviye bir bürokratı canlandırmaktadır. Dizi Mockumentary tipinde bir dizidir.
 6. Breaking Bad Akciğer kanserine yakalanması ile yakın zamanda öleceğini ve bu yüzden ailesinin maddi açıdan zor durumda kalacağını düşünen Walter White’ın uyuşturucu yapımı ve satımı işlerine girişmesi ile başına gelenlerin anlatıldığı bu dizi dizi tarihi içinde en iyiler arasında bir dizidir bana göre. Karakterlerin işlenişi, hikayenin gidişatı, çekim açıları vs. her şeyi ile izleyeni oldukça tatmin eden bir dizi.
 7. Narcos İlk 2 sezonunda Pablo Escobar’ın uyuşturucu ticaretinde yükselişi ve ölümü üzerine kurulan, 3. sezonunda da Escobar sonrası dönem üzerine kurulan bir suç, drama dizisi. Benim yakın dünya tarihine ilgim olduğu için izlerken keyif aldığım bir dizi idi. Escobar’ı canlandıran Wagner Moura karakteri bence çok iyi oynamış.
 8. Black Mirror Ekleme Yapılacak!
 9. The Crown Ekleme Yapılacak
 10. After Life Ekleme Yapılacak!
 11. Sherlock Ekleme Yapılacak!

Merhaba! Ben İlkay Günel :) İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2016 mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bu mecrada öğrendiklerimi sizle paylaşmaya da çabalıyorum :) Hakkımda biraz daha detaylı bilgi için: http://www.ilkaygunel.com/about/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir