• Cts. Eyl 18th, 2021

2021 Ocak Ayı Film Dizi Kitap Değerlendirmeleri

Byİlkay Günel

Oca 31, 2021

Merhabalar.

Bu yazıda geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde okuduğum kitaplar, izlediğim film ve diziler üzerine yorumlarımı aktaracağım. Sizin de okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz dizi ve film varsa düşüncelerinizi yoruma yazın 🙂

KİTAPLAR

Osmancık

Tağrık Buğra’nın kaleminden çıkmış bir kitap olan Osmancık Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş günlerini roman havasıyla bizlere aktarıyor. Osman Gazi’nin Şey Edebali olan konuşmaları, babası Ertuğrul Gazi’nin beyliği ona bırakışı, Osman Bey ve Malhun Hatun arasındaki büyük sevgi, beyliğin büyüyüşü. Hepsi çok güzel bir anlatım tarzı ile biz okuyuculara aktarılıyor.

https://www.idefix.com/Kitap/Osmancik/Edebiyat/Roman/Turk-Klasik/urunno=0000000061063

Sessiz Kurban Jane Casey’nin kaleminden çıkmış olan ve orijinal ismi The Last Girl bu kitap dedektif Maeve Kerrigan serisinin 3. kitabı konumundadır. Kitabımızda Kerrigan ve iş arkadaşları bu kez Philip Kennford adındaki ünlü bir avukatın evine yapılan saldırı sonucunda eşinin ve kızlarından birisinin ölümünü araştırıyorlar. Benim bu kitap ile ilgili düşüncem kitabın ilk 2 Kerrigan romanına göre daha sönük bir kitap olduğu yönünde. Kerrigan bu kitap boyunca bence ilk 2 romana göre daha az detektiflik yaptı. Yine de seriye devam etme açısından ve nasıl sonuçlanacağını merak ettirmesi yönünden keyif aldığım bir kitaptı benim için.

https://www.idefix.com/Kitap/Sessiz-Kurban/Edebiyat/Roman/Polisiye/urunno=0000000637598

Parafili

Yine bir Maeve Kerrigan kitabı olan bu kitabımız serinin 4. kitabı konumundadır. Kerrigan ve arkadaşlarına bu kez seri şekilde işlenen kadın cinayetlerini sonuçlandırması için görevler veriliyor. Ama bu hem kendi amiri hem ekipteki kendisinden rütbeli kişi şüpheli olarak Kerrigan’ın komiseri olan Derwent’ten şüphelenmektedir cinayetler için. Parafili bir önceki kitap olan Sessiz Kurban’dan çok daha iyi bir kitap benim gözümde. Çok heyecanlı geçen anlar da oldu, şaşırtmacaların bol olduğu anlar da. Kitabın ismi olan Parafili kelimesinin nereden geldiği de kitabın sonlarına doğru net bir şekilde ortaya çıkıyor. Sessiz Kurban için seriye devam amacı ile okuyabilirsiniz diyebilirim ama bu kitabı içeriği açısından okumanızı kesinlikle tavsiye edebilirim.

https://www.idefix.com/Kitap/Parafili/Edebiyat/Roman/Polisiye/urunno=0000000659495

FİLMLER

Captain Phillips

Başrolünü Tom Hanks’in oynadığı 2013 yapımı bu film yaşanmış olayları sinemaya aktarıyor. Aksiyon ve gerilimi bol olan bu film Somalili korsanlar tarafından rehin alınan gemiyi ve sonrasında kaptanının kaçırılması ile gerçekleşen olayları anlatıyor. Benim filme verdiğim puan 10 üzerinden 7.

Switch

2011 yılında yayınlanmış Fransız yapımı bir film kendisi. Konu olarak bir ev değişim web sitesi üzerinden Kanada’dan Paris’e gelen bir kadının üzerine atılmış suçtan kendini kurtarmak için gösterdiği çaba işleniyor. Benim film için puanım 10 üzerinden 6.

Collateral

2004 yılında yayınlamış ve başrolünü Tom Cruise ile Jamie Foxx paylaştığı bu filmde Tom Cruise bir katili canladırırken Jamie Foxx da taksi şoförlüğü yapan bir karakteri canlandırıyor. İkisinin yollarının kesiştiği o gecede katilimiz yine cinayet peşinde iken taksi şoförümüz kendini bir anda bu olayların içerisinde buluyor. Beğendiğim bu filme puanım 10 üzerinden 7. İzlemenizi tavsiye edebilirim.

The Town

2010 yılında yayınlanmış ve Ben Affleck’in başrolünü oynadığı bu filmde soygunlar yapan bir çetenin içerisinde yer alan Doug MacRay(Ben Affleck) ile bir soygun sırasında kısa süreli rehin aldıkları kadını takip etmesi sırasında aralarında başlayan ilişki ve devamında bu ilişkinin ekibini ve kendisini nasıl etkilediği anlatılıyor. Benim bu film için puanım 10 üzerinden 7. Güzel bir filmdi.

Inside Man

2006 yapımı olan bu filmde Denzel Washington bir detektifi canlandırıyorken Clive Owen de banka soygunu yapan bir ekibin başını canlandırıyor. Filmde Manhattan Bank’ı soyma girişiminde bulunmuş ve içerideki rehin alınmış insanları kurtarmak ve soyguncuları teslim olmaya ikna etmek için gösterilen çaba ve gerçekleşen olaylar anlatılıyor. Benim puanım filmin sonunun da etkisi ile 10 üzerinden 7 şeklinde.

Get Smart

2008 yapımı olan bu filmde başarolü Steve Carell ve Anne Hathaway paylaşıyor. Film Control adındaki bir gizli servisin ajanlarının açığa çıkması üzerine zaten saha ajanı olmak isteyen Maxwell Smart’ın ayağına gelen fırsat ile birlikte Agent 99 ile saha görevine çıkmasını konu alan bir komedi filmi.Filme puanım 10 üzerinden 7.

DİZİLER

Ocak ayı içerisinde izlediğim tek dizi Brooklyn 99 oldu. 4. sezonu izlediğim dizi bu sezonda da komedi unsurunu sağlam işlemiş. Normalde New York’da geçen bu dizinin Dördüncü sezonu Florida’da başlıyor ve işlenmeyen suçtan kurtulma çabasında iken mahkemede bitiyor.

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

2016 İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

İlkay Günel

2016 İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Güncel olarak Paycore'da SoftPOS projesinde Java Developer olarak çalışmaktayım. Büyük oranda Java teknolojileri ile uğraşıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir